تلگرام ضد فیلتر از واقعیت تا شایعه

پیام رسان تلگرام یکی از برنامه های پرطرفدار ارتباطی در ایران بود که چند وقتی است توسط مقامات قضایی از دسترس خارج شده است. این روز ها شایعاتی در رابطه با انتشار تلگرام ضد فیلتر بر پایه فناوری بلاک چین در فضای مجازی منتشر شده است که حتی بسیاری از کارشناسان نیز آن را تایید کرده اند. ما در این پست به بررسی تلگرام ضد فیلتر و شایعاتی پیرامون فناوری بلاک چین که قرار است در تلگرام مورد استفاده قرار بگیرد می پردازیم. در ادامه با چگونه همراه باشید.

تلگرام ضد فیلتر چه زمانی منتشر می شود ؟

بلاکچین یکی از جدیدترین های دنیای فناوری است که شرکت های زیادی به دنبال استفاده از آن هستند. بلاک چین رتبه اول پرتقاضاترین مهارت‌های آزادکاری را تصاحب کرد. در این فناوری به جای استفاده از یک سرور ثابت، از چندین هزار سرور که همان کاربران هستند استفاده می شود. به عنوان مثال اگر در یک برنامه مثل تلگرام که از فناوری بلاک چین استفاده میکند اطلاعاتی ارسال کنید، داده های شما به سمت چندین کاربر مشابه که از همان برنامه استفاده می کنند ارسال شده و پردازش توسط دستگاه آن ها انجام می شود.

این دستگاه ها از طریق یک سیستم رمزنگاری با هم متصل هستند و در صورت تفاوت در یک حلقه، سایر دستگاه ها آن را شناسایی می کنند. از ارز های اینترنتی که بر بستر بلاک چین قرار دارند می توان به بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای رمزنگاری شده از همین روش اشاره کرد.

البته جالب است بدانید که پاول دورف موسس تلگرام هیچگاه از ارائه تلگرام ضد فیلتر بر بستر بلاکچین سخن نگفته است. همچنین لازم به ذکر است که از لحاظ علمی هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که اثبات کند بلاکچین ضد فیلتر است، زیرا ارائه دهنده های سرویس اینترنت در یک کشور می توانند با مسدود کردن پورت سرویسی که از بلاکچین استفاده می کند آن را از کار بیاندازند. اگرچه تلگرام یک نسخه ضد فیلتر برای روسیه ارائه داد، اما اکنون خبر می رسد که تلگرام دیگر در روسیه از کار افتاده است. تلگرام با ارائه یک نسخه از تلگرام با فناوری Domain fronting باعث شد فیلترینگ را دور بزند اما با فشار هایی که روسیه بر شرکت گوگل و آمازون اعمال کرد، این دو شرکت ناچار شدند که قابلیت Domain fronting را غیرفعال و عملا پروژه ضد فیلترینگ تلگرام را با شکست مواجه کنند.

 

به نظر می رسد که کشیدن انتظار برای عرضه نسخه ضد فیلتر تلگرام بر پایه بلاک چین تلگرام یک امید اشتباه است. نظر شما چیست؟