دسترسی به اطلاعات و محتوا پاک شده سایت ها

چگونه به اطلاعات پاک شده سایت ها دسترسی داشته باشیم ؟ در این مطلب از بخش ترفند اینترنت سعی داریم نحوه دسترسی و مشاهده محتوا و اطلاعات یک آدرس اینترنتی که به دلایل مختلفی امکان استفاده از آن وجود ندارد را به روش های مختلف به زبان ساده و قابل فهم بیان کنیم تا در صورت لزوم از روش های زیر بهره ببرید. در ادامه با سایت چگونه همراه باشید تا ترفند های مختلف را به شما آموزش بدهیم.

منظور از آدرس های اینترنتی، سایت یا وبلاگ یا سرویس اینترنتی و … میباشد که گاهی ممکن است به دلایلی همچون پاک شدن اطلاعات توسط ادمین، هک شدن توسط شخص یا گروه، در دسترس نبودن یا اختلال در سرور، از دست رفتن محتوا توسط هاست پشتیبان و … در دسترس یا قادر به سروریس دهی نباشند ولی با کمک ترفندهایی که در ادامه بازگو میکنیم میتوان از آن آدرس اینترنتی استفاده نمود.

لازم به ذکر میباشد که استفاده از روش های زیر در همه موارد جوابگو نمی باشد ولی اگر سریع عمل کنید امکان دسترسی به محتوای مورد نظر (عکس، ویدیو، صوت،متن، فایل و…) وجود دارد.

استفاد از سیستم کش (Cache) صفحات گوگل

موتور جستجوگر گوگل (Google) به طور معمول یک نسخه کپی از صفحه های ایندکس (Index) یک آدرس اینترنتی بر روی نسخه کش شده اینترنت (Google Cache) در سرورهای خود ذخیره میکند تا به هر دلیلی اگر صفحه مورد نظر در دسترس نبود بتوانید از طریق این سیستم آخرین نسخه کش شده صفحه مورد نظر را مشاهده کنید. این نکته حائز اهمیت که ادرس صفحه باید قبلا در گوگل ایندکس و ثبت شده باشد که اکثرا بعد از راه اندازی وبلاگ یا وبسایت این عمل اتفاق می افتد.

نحوه استفاده این روش به این گونه میباشد که ابتدا به صفحه اصلی گوگل رفته و آدرس صفحه مورد نظرتان را در بخش جستجو وارد نموده و اینتر (Enter) بزنید به طور مثال: chegone.net

در صورتی که وبسایت مورد نظر ثبت و ایندکس شده باشد عنوان صفحه به همراه لینک آن در اول نتیجه جستجو نمایان میشود، در زیر عنوان و کنار آدرس یک فلش به سمت پایین سبز رنگ تعبیه شده است که با کلیک بر روی آن لیستی میاد که باید از آن گزینه ذخیره شده (Cached) را انتخاب نمایید، اکنون نسخه ذخیره شده صفحه مورد نظر نمایش داده شده است، که به راحتی میتوان مطالب گذشته را مشاهده کرد.

در نوار بالایی موتور جستجوگر گوگل به شما تاریخ نسخه کش شده را نشان میدهد همچنین با زدن روی گزینه Text-only version نسخه ای که فقط شامل متن ها و تکست های صفحه میباشد رو به نمایش در می آورد.

شما میتوانید بدون جستجو کردن به نسخه کپی شده دسترسی پیدا کنید فقط کافیست آدرس روبه رو را در مرورگر خود Copy کنید.


http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:www.chegone.net


نکته: توجه داشته باشید که ممکن است نسخه بارگذاری شده از نظر آپدیت بودن محتوا و ظاهر با نسخه اصلی متفاوت باشد.

نکته: در برخی موارد ممکن است پس از انتخاب گزینه Cached با پیغام خطایی همچون ۴۰۴٫ That’s an error. The requested URL /search?q=cache مواجه گردید که دلیل نمایش ارور این است که گوگل مشکلی در ذخیره کردن این آدرس پیدا کرده است ولی احتمال اینکه پس از مدتی مشکل حل شود و بتوان باز به نسخه کش شده دسترسی پیدا کرد وجود دارد.

نکته: موتور جستجوگر بینگ (Bing) نیز همین قابلیت را دارا می باشد.

استفاد از ماشین زمان (WayBack Machine-Web Archive)

ما به راحتی می توانیم به نسخه های قدیمی کش شده یک آدرس اینترنتی که از زمان تاسیس آن یک تا چندین ماه میگذرد با استفاده از سرویس تعبیه شده ماشین زمان در سایت Archive.org دسترسی پیدا کنیم فقط کافیست آدرس صفحه مورد نظر را در کادر بالا نوشته و روی دکمه (Browse History) کلیک کنید تا در صورت وجود آرشیو (Archive) نمایان شود.

در بخش بالایی محدوده زمانی و تعداد آرشیو، در بخش پایینی تاریخ سال و نمودار ذخیره سازی نمایان است که پس از انتخاب یک روز معین نسخه بدون محدودیت و کامل ذخیره شده سایت در اختیارتان قرار می گیرد.

نکته: این سرویس همیشه نسخه های جدید سایت را ذخیره نمی کند حتی ممکنه تنها آرشیوی که در دسترسه برای مدت ها پیش باشد پس اگر به مطالب جدید سایت نیاز دارید روش کش گوگل توصیه می شود.

نکته: برتری سرویس WayBack Machine نسبت به Google Cache این است که تمام سایت به همراه کل صفحات در دسترس قرار می گیرد.

استفاده از افزونه کش موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم

پلاگین (plugin) قوی Resurrect Pages در مرورگر موزیلا فایرفاکس (Mozila Firefox) با بهره برداری از سیستم ذخیره سازی (Cache) و لینک های جایگزین (Mirrors Link) یک افزونه ایده آل برای بررسی و دسترسی مجدد به صفحه های از دسترس خارج شده می باشد.
همچنین افزونه WebCache در مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) نیز صفحه مورد نظر شما رو با استفاده از سیستم کش و ماشین زمان بررسی میکند و در صورت وجود داشتن آرشیو، به شما امکان دسترسی به محتوا و اطلاعات موجود را می دهد.
در صورتی که در رابطه با آموزش بازیابی اطلاعات سایت ها برای شما سوالی پیش آمد در بخش نظرات پاسخگو شما هستیم.